logo-mini

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بزارید

مسافران “ایرتور” از حادثه جان سالم به در بردند

چرخ جلوی یک فروند هواپیمای MD80 شرکت ایران ایرتور، خلبان هواپیما را وارد چالشی ترسناک کرد.

دیشب فرود اضطراری هواپیمای ایرتور به مقصد اهواز به دلیل روشن نشدن چراغ سبز مربوط به قفل شدن ارابه جلوی هواپیما، به خیر گذشت.

در پرواز دیشب تهران-اهواز، در ساعت حدود ۲۲:۰۰ و به هنگام فرود در فرودگاه اهواز، خلبان هواپیما با پایین دادن ارابه های فرود، متوجه شد که از سه چراغ مربوط به ارابه های هواپیما، (LEFT, RIGHT,NOSE) دو چراغ ارابه های عقب سبز شده و چراغ چرخ دماغه قرمز باقی می ماند و این بدان معناست که احتمالاً چرخ جلوی هواپیما باز نشده است.

پس از این اخطار، خلبان هواپیما وارد اجرای پروسیجر های قرمز ماندن این چراغ می شود.
اولین اقدام این است که یک بار دیگر اهرم ارابه ها را بالا کشیده (ببندد) و سپس دوباره پایین بیاورد. (چرخ ها را دوباره باز و بسته کند).
ظاهراً بعد از این کار هم چراغ سبز نشده و بدین ترتیب هواپیما در هلدینگ فرودگاه اهواز قرار گرفت تا پروسیجر های بعدی باز نشدن چرخ را انجام دهد.
دستور بعدی تست چراغ های مربوط به ارابه هاست.
دکمه مربوط به تست لامپ های هواپیما (Light test) فشرده می شود و با فشردن آن تمام لامپ های جلوی خلبان درون کاکپیت روشن می شود و بدین ترتیب اگر لامپی سوخته باشد یا به دلیلی از مدار الکترونیکی خارج شده باشد، خلبان متوجه آن می شود.
با فشردن light test خلبان متوجه سالم بودن لامپ ها می شود و بدین ترتیب اعلام وضعیت اضطراری کرده و همه پرواز های ورودی اهواز در انتظار (هلدینگ) قرار گرفتند تا هواپیمای ایرتور با ده ها مسافر، در اولویت فرود باشد.
دستور بعدی برای باز شدن چرخ ها سیستم back up یا پشتیبانی باز شدن چرخ ها هست.
اهرمی که با فشردن دکمه ای که روی آن قرار دارد، آزاد شده و با بالا کشیدن اهرم، درب محفظه چرخ ها باز شده و با آزاد شدن چرخ ها، نیروی جاذبه ناشی از جرم ارابه ها، آنها را پایین آورده و قفل می کند.

حال اگر با این کار هم چرخ ها باز نشود دیگر پس از چند بار وارد کردن شتاب g و اطمینان از باز نشدن چرخ ها، بایستی خلبان خود را برای فرود بدون چرخ در فرودگاه آماده کند.
در این پرواز خوشبختانه، چرخ های جلو به صورت manually باز شده و هواپیما با چرخ های باز در فرودگاه اهواز فرود آمد و همه مسافران در سلامت کامل به مقصد رسیدند.


نظر بدهید