logo-mini

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بزارید

سانحه هواپیمای ایرباس 320 کره جنوبی

سانحه هواپیمای ایرباس ۳۲۰ کره جنوبی در فرودگاه هیروشیمای ژاپن، ۲۷ زخمی بر جای گذاشت

یک فروند ایرباس ۳۲۰ ایژیانا (asiana) متعلق به خطوط هوایی کره جنوبی، که شهر اینچئون را به مقصد هیروشیمای ژاپن ترک کرده بود، به هنگام لندینگ در فرودگاه هیروشیما دچار سانحه شد.

این دومین سانحه این شرکت هوایی کره ای از سال ۲۰۱۳ تا کنون است.

رعد و برق و باران شدید همراه با مه و دید کم و وزش شدید باد از عوامل ابتدایی بروز این سانحه عنوان شده است.
سیستم ILS CAT3 در فرودگاه هیروشیمای ژاپن در ابتدای باند ۱۰R قرار داشته و خلبان هواپیما هم قصد فرود در همین باند را داشته است.
اما به دلیل جهت وزش باد شدید از پشت، به باند ۲۸L تقرب را آغاز کرده و به گفته کنترلر مراقبت فرودگاه هیروشیما؛ خلبان هواپیما زود اقدام به DESCENT کرده و در ارتفاع پایین تر نسبت به گلاید اسلوپ ILS قرار داشته است و به همین دلیل به آنتن ILS برخورد کرده و بر روی باند دچار سانجه شد.

هواپیما حامل ۷۳ مسافر بوده است که با تخلیه سریع همگی به سلامت از هواپیما خارج شدند و حدود ۳۰ نفر محروح شدند که حال عمومی آنها خوب است.

با توجه به اینکه در طرف دیگر باند، سیستم ILS وجود داشته و سمت دیگر باند را ساپورت نمی کرده است، اگر خلبان هواپیما اینسترومنت های خود را بر روی ILS باند ۱۰R بسته باشد، ممکن است خلبان در اجرای طرح تقرب دچار اشتباه شده باشد.
علت سانحه توسط فرانسه و ژاپن در حال پیگیری هست و خوشبختانه این سانحه تلفات جانی نداشت اما زنگ خطر را برای ایرباس ۳۲۰ به صدا درآورد.


نظر بدهید