logo-mini

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بزارید

آیا هواپیما بوق دارد؟

تاکنون این سوال برای خیلی از مردم بوجود آمده است که آیا هواپیما هم مانند اتوموبیلها بوق دارند یا خیر؟ حتی این موضوع دستمایه طنز و جوک بسیاری از صفحات اجتماعی نیز هست. .
جواب سوال این است که

“بله هواپیماهای مسافربری هم به نوعی بوق دارند” اما بوق نه به مفهومی که در اتوموبیلها میبینیم. بوق و فرهنگ بوق زنی در رانندگی ایرانیان منحصر بفرد است. گاهی از آن برای اخطار پیش از برخورد استفاده میکنیم وگاهی برای احوالپرسی . اما در هواپیما داستان کمی متفاوت است. در همه فرودگاهها واحدی در مجموعه برج مراقبت وجود دارد که مسئول رسیدگی به رفت و آمد امن هواپیماها بر روی زمین و در مناطق مختلف پروازی است لذا بوق با مفهومی که ما از آن در ذهن داریم در هواپیمایی کاربردی ندارد اما به واقع بوق در کجا استفاده میشود؟
تقریبا در همه هواپیماهای مسافربری فیشهای مخصوصی بر روی بدنه هواپیما وجود دارد که امکان برقراری تماس با خلبان و نقاط مختلف هواپیما را از طریق نصب هِدسِت مخصوص به آن نقاط فراهم میکند. برای مثال ارتباط دو طرفه بین مهندسین زمینی و خلبان در حین استارت موتور از این طریق انجام میشود. از آنجاییکه برای ایجاد ارتباط بین خطوط مختلف ارتباطی، هواپیما دارای کانالهای مختلفی است و ممکن است طرفین درکانال داخلی حاضر نباشند و یا مهندسین زمینی ممکن است هرلحظه هدست به گوش نباشند برای آگاه کردن و حاضر شدن طرف مقابل در کانال مورد نظر، زنگ یا بوقی طراحی شده است که با فشردن آن صدایی در کابین خلبان و یا محیط اطراف هواپیما پخش میشود تا طرف مقابل بر روی کانال به گوش شود. دکمه مورد نظر در کابین خلبان بنام Mechanic  call یا Engineer call و دکمه ای که روی بدنه نصب شده است بنام Pilot call معروف هستند.


نظر بدهید