logo-mini

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بزارید

آسیاب بادی در موتور های جت و اثر آن

در روزهایی که وزش شدید باد وجود داره وقتی باد از سمت جلو و یا عقب موتورِ خاموش به سمت اون وزیده میشه باعث چرخش تیغه های فن،کمپرسور و گاها توربین موتور جت میشه. به این پدیده اصطلاحا “ویندمیلینگ” گفته میشه.در اصل ویندمیلینگ به پدیده ای گفته میشه که باد پره های آسیاب بادی یا توربین بادی رو به حرکت در میاره و این حرکت در موتور جت نیز بی شباهت به آسیاب بادی نیست.

این اتفاق برای موتور جت یک ضرر مسلم محسوب میشه و ما در چنین شرایطی بلافاصله با قرار دادن درپوش در ورودی موتور و یا باز کردن “ریورسرِ” (که قبلا در موردش صحبت کردیم) از ادامه این اتفاق جلوگیری میکنیم.

این اتفاق چه مخاطراتی رو در بر داره؟! اول اینکه وقتی موتور خاموش هست سیستم روغنکاری اون هم غیر فعاله و روغن موجود در سیستم هم در تانک مخصوص خودش ته نشین شده و عملا نقاط حساس خالی از روغن هستن بنابراین چرخش تیغه در غیبت روغن باعث ساییده شدن فلز به فلز و از بین رفتن تدریجی در نواحی حساس میشه.

دوم اینکه پدیده ویندمیلینگ باعث چرخش تیغه ها در جهت خلاف حرکت نرمال تیغه ها میشه که این موجب آسیب جدی به سیستم خواهد شد.

اون شکل خاص سفید رنگ که در حال چرخش هست برای تعیین جهت چرخش موتور برای مهندسین هست هر چند برخی میگن بخاطر فراری دادن و ترسوندن پرنده های مزاحم هست تا وارد موتور نشن اما بنده منبعی برای این موضوع ندیدم و بعید میدونم اینطور باشه.

 


نظر بدهید